Böcek Türleri

Böcek türleri

Böcek Türleri

Böcek türleri oldukça fazladır. Dünya üzerinde birçok yararlı ya da zararlı böcek türü bulunmaktadır. Türkiye şartlarında da endemik bölgelere özel ya da Türkiye genelinde yayılmış olan böcek türleri bulunmaktadır. Bu böcek türlerinin ne olursa olsun doğada yaşaması gerekmektedir. İnsanlık için yararı bulunan ya da zararı bulunan tüm böcek türlerinin yeri doğadır. Ancak ne yazık ki günümüzde insanların doğayı tahrip etmesinden dolayı böcek türleri yaşam alanlarımıza girmiş bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmıştır. Bu yazımızda böcek türleri hakkında bilgi verilecektir. Tüm böcek türlerini incelediğiniz zaman sizler de yaşam alanlarınız için nasıl bir tehdit unsuru olduğunu görebilir ve bunun için ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz.

Böcek Türleri

Aşağıda yaşam alanlarımızda sık gördüğümüz ve bunun için ilaçlama talebinde bulunduğumuz böcek türleri hakkında bilgi verilmiştir.

Tahta Kurusu

Tahta kurusu yaşam alanını anında istila edebilen bir durumdur. Tahta kuruları çok sık üreme göstermektedir. Tahta kurusu ısırığı ile pire ısırığı çok sık karıştırılmaktadır. Bu böcekler eski mobilyalarda yaşar. Tahtayı kemirerek yaşamını idame ettirir. Yumurtalarını ahşabın üzerinde bırakır. Sessizlikte, onun mobilyayı kemirme seslerini duyabilirsiniz. Koltuk, sandalye, masa vb. ahşap olan nesneler ile insanların temas etmesi halinde, insanların üzerine de gelebilecek canlılardır. Tahta kurusu insanları ısırır. Kaşındırır. Alerjik reaksiyona neden olur. Bu nedenle yaşam alanında bu gibi böcekler insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Hamam Böceği

Hamam böceği her yaşam alanında görülmesi mümkün olan bir canlıdır. Bu canlılar uçan hamamböcekleri, siyah ve koyu renkli olan yürüyebilen hamam böcek türleri gibi çeşitli sınıflandırmalara dahildir. Hamamböceğinin çok fazla türü bulunur. Her biri yüzyıllardır hayatta kalmayı başarabilmiş canlılar olarak bilinmektedir. Ancak insanlar ile aynı ortamda yaşamaları onların sağlığını tehlikeye atan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Salyangoz- Sümüklü Böcek

Salyangoz binlerce çeşidi olan türde canlılardır. Böcek türlerinden çok kabuklu canlı olarak bilinmektedir. Ancak burada salyangoz ile kast edilen sümüklü böcek dediğimiz ve Türkiye’ de de yağmurdan sonra istila eden çalılardır. Salyangozların bir kısmı yetiştirilebilir ve yenebilir türdedir. Bunlar ekonomik açıdan da katkı sağladığından salyangoz çiftliklerinde üretilir. Kara salyangozları ya da suda yaşayan salyangozlar bu alanda üretilebilmektedir. Ancak sümüklü böcek türünde olan salyangozların acilen ilaçlanması uygun olmaktadır. Bu tür böcekler ne yazık ki maddi olarak ya da sağlık açısından zarar verebilen canlılardır.

Güve

Güveler karanlık ve nemli ortamlarda bulunan, havasız kalmış yaşam alanlarında yer alan canlılardır. Güveler insanlara fiziki olarak zarar vermez. Ancak kıyafet, kullanılan eşyalar bakımından hastalık yayabilirler. Yünlü eşyalara ya da gıda ürünlerinde bulunur. Bu tür nemli ve rutubetli alanlarda yaşamlarını sürdürür. Gıdaların içerisinde yaşayarak, kurtlarını tahıl, bakliyat, şeker, un vb. gıdalara döker. Güveler hızlı üreyebilen canlılardır. Bu böcek türünün de görüldüğü andan itibaren üremesine mahal vermeden ilaçlanması uygundur.

Sinek

Kara sinek, yeşil sinek, sivri sinek gibi türler vardır. Bütün sinekler, insan sağlığı için tehdittir. Sinekler kan ile beslenir. İnsanları sokar, ısırır, derilerinde tahribat yaratır. Kan yolu ile bulaşan hastalıkları yayar. Bu nedenle sinek ilaçlaması yapılması gereklidir. Sinekler uçabilen böcek türü sınıfına girdiği için ilaçlama alanının bölgesel değil geniş bir alana yayılmış olması gereklidir.

Gümüş Böceği

Gümüş böceği sıcak ve nemli ortamda üreyebilen küçük çaplı böceklerdir. Yaşam alanlarınızda gümüş böceği olması demek başka böcek türlerini de o yaşam alanına davet etmek anlamına gelmektedir. Çünkü kırkayak, kulağakaçan ismi ile görülen böcekler ya da örümceklerin her türü gümüş böceği ile beslenir. Evinizi bu tür böceklerin yaşam döngüsü haline getirmek istemiyorsanız, gümüş böceği ilaçlama hizmetinden yararlanmamalısınız.

Görüldüğü üzere bir böcek türü diğer böcek türünün o yaşam alanına girebilmesi için davetiye niteliğindedir. Yaşam alanlarınızda böcek türlerini gördüğünüz zaman bunu önemsemeniz gerekir. Böcek türleri insan sağlığını tehlikeye atar. Yaşam alanlarınızda, gıdaya temas etmeleri ya da banyo, lavabo, evye içleri gibi alanlarda yaşamları hastalığı da buraya getirebilme ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Bütün böcek türleri insan sağlığı açısından zararlı olabilir. Ayrıca görüntüleri nedeni ile tiksindirici de olabilir. Sizler de böcek türlerinden kurtulmak adına firmamız ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Vas Ajans

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now ButtonHemen Ara...